Műtárgymesék: A décsei éremkincs "ékköve"

2024.06.20

Már korábban hírt adtunk a múzeum egyik önkéntese által felkutatott décsei éremkincs leletről, amely ezidáig 816 darab ezüst középkori veretet foglal magába. A Hunyadi Mátyás (1457-1490), II. Ulászló (1490-1516), II. Lajos (1516-1526) és I. Ferdinánd (1526-1564) pénzeit tartalmazó kincs az idén július 5-én megnyitásra kerülő "Szarvas éremkincsei" című numizmatikai kiállításon válik megtekinthetővé a nagyközönség számára. 

Bár a leletegyüttes minden példánya restaurálásra, meghatározásra és leltározásra került mégis szükségesnek találtuk hogy a kiállítás előtt még egy szakértői szem is átvizsgálja a teljes kollekciót. E célból érkezett hozzánk Mohácsról Szigeti Tibor numizmata-éremfotós, aki épp ezen időszak "Madonnás" vegyesházi aprópénzeit kutatja. Az általa szerkesztett és hamarosan kiadásra kerülő éremkatalógus témaköréhez teljesen illeszkedő kincsleletünk teljes átvizsgálása és a különlegesebb példányok fotózása teljes két napot vett igénybe. 

Az átvizsgálás során számos numizmatikai különlegesség és ritka példány felismerésével lepett meg bennünket. Ezek közül is az egyik legkiemelkedőbb darab az Újlaki Miklós (1471-1477) boszniai uralkodó által veretett ezüst dénár, mely önmagában is rendkívüli ritkaságnak számít. A szóbanforgó érmét Tibor eképpen jellemezte:"Újlaki 1471-77 között bosnyák király, ez a darab a királyi címét feltüntető, Mátyás madonnás dénárainak mintájára vert típusba tartozik. Előlapon a rá jellemző köriratosztási mintával: míg Mátyás dénárain a monetával (vagy az azt jelölő m-el) kezdődik a körirat, Újlakinál azzal zárul. Mindkét oldalon jellegzetes, csak rá jellemző betűtípusok. Előlapi körirata: +mAThIE.R.VnGARIRE.m. Hátlapi felirat: *n.R.BOS* *VnGAR* A Madonna bal tenyerében lévő 3 pontot Pohl Artúr országalmának tartotta. A verdejegy n-K, de feloldása elég nehéz, mert a jegy második tagja bár K betűnek tűnik, mégis az R vagy B lenne logikusabb (Rex, Bosne). Állapotra az eddigi legszebb az általam eddig megismert példányok közül. Egészen rendkívüli ritka példány, mindenképpen a kincslelet "ékkövének" tekinthető!"

Ezúton is köszönjük Szigeti Tibornak az önzetlen segítséget!